Dotazy

Na Ukrajině je válka, ne?

Na východě Ukrajiny je bezpečnostně problematická oblast. Místa, o kterých často čtete v novinách, jsou však od Užhorodu vzdálena okolo 1500 km. Jen pro srovnání, válkou v devadesátých letech zasažené Sarajevo je od Prahy „jen“ 1000 Km. Bezpečnostní situace v Užhorodu je lepší než ve většině evropských velkoměst včetně Prahy.

Jediným průvodním jevem neblahých událostí odehrávajíciích daleko na východě, zaznamenatelným v Užhorodu, je znatelná inflace ukrajinské hrivny, která výrazně zlevňuje i váš pobyt v Užhorodu.

Jaké jsou podmínky vstupu na Ukrajinu?

Pro vstup na území Ukrajiny za účelem pobytu jehož délka nepřekročí 90 dní není potřeba vízum. Stačí Vám platný sestovní pas, toť vše.

Jak se dostat do Užhorodu?

Letadlem, autem, autobusem, vlakem, na bicyklu a jeden klient přišel už i pěšky 🙂

Užhorod je velmi dobře dopravně dostupný. Jízdenku na autobus z Prahy do Užhorodu jde koupit za 24 EUR.

Konkurenční boj na železnici výrazně slevnil i vlaky. Náš tip pro řidiče je noční autovlak ČD.

Způsob dopravy poradíme každému klientu podle jeho potřeb. Vyhledáme spoje, zarezervujeme jízdenky.
 

Chci jet do Užhorodu autem, co je potřeba vědět?

Je potřeba mít platný národní řidičský průkaz a k tomu mezinárodní řidičský průkaz, který lze na počkání nechat udělat na městkém úřadu nebo na magistrátu, je potřeba pasová fotografie a 50 Kč (pozor – existuje více druhů mezinárodnách řidičských průkazů, zdůrazněte úřednici, že chcete řidičák na Ukrajinu).

Pokud nejste vlastníkem vozidla a nejste zapsáni v jeho technickém průkazu, pak musíte mít od vlastníka vystavenou plnou moc. To platí i v případě, že vozidlo je zapsáno na vámi vlastněnou právnickou osobu. Formulář plné moci a poradenství týkající se dopravních předpisů na území Ukrajiny je v ceně našich služeb.

Je v Užhorodu bezpečno?

Ano, Užhorod je dle našeho názoru i různých statistik bezpečnější než třeba Praha a většina okresních měst v ČR. Za dobu, co na Zakarpatí pracujeme s turisty a studenty jazykové školy, jsme řešili hlavně problémy, které si způsobili klienti sami přeceněním svých sil v konzumaci alkoholu. Samozřejmě drobná kriminalita ve městě existuje, násilná kriminalita a větší krádeže jsou však na minimu. Drobné bezpečnostní problémy se mohou vyskytnout při výletech mimo město, zejména při pobytech v horách, na tato nebezpečí však studenty na místě upozorňujeme a hlavně se jim snažíme předcházet.

Proč studovat ruštinu na Ukrajině, nemluví se tam ukrajinsky?

Podle průzkumu provedeném v roce 2002 firmou Socis 42.2 % ukrajinců doma mluví výhradně rusky, k tomu připočtěte 19.8 % kteří střídají ukrajinštinu a ruštinu. Ukrajina je tedy ruskojazyčným prostředím a ruština je zde i státním jazykem. Uvedenou statistiku hodně ovlivňují regiony západní Ukrajiny, zejména Halič, kde se rusky mluví mnohem méně a kde dominuje ukrajinština. Je nutné zdůraznit, že Zakarpatí není v tomto ohledu, klasickým „západoukrajinským“ regionem, ukrajinsky zde mluví velmi málo lidí. Hlavní město Zakarpatí – Užhorod, je pak ještě víc ruskojazyčný. Užhorod je navíc velmi specifický tím, že zde žije narozdíl od zbytku Ukrajiny velké množství příslušníků různých národnostních menšin – Maďarů, Rumunů, Slováků, Němců, Židů, Arménů, Gruzínců a také Čechů, pro které je hlavním dorozumívacím jazykem mimo okruh svého etnika právě ruština.

Užhorod je tak od hranic České republiky zdaleka nejbližším opravdu ruskojazyčným městem. Je z ČR dopravně dobře dostupný a cena dopravy je příznivá, pro cestu nepotřebujete víza a cenově je velmi výhodný. Na Zakarpatí jsou lidé velmi milí, vstřícní a rádi komunikují, takže o konverzační příležitosti nebudete mít nouzi. Velký bonusem je fakt, že Zakarpatci mají k občanům z bývalého Československa velmi kladný vztah.

Potřebuju připojení k internetu, jaké jsou v Užhorodu možnosti?

O připojení k internetu se postaráme. Bude zajišťeno v místě ubytování a v případě zájmu připojíme k internetu i váš mobilní telefon – pokud vám postačí standardní rychlost (2G / edge), pak je cena za tuto službu zahrnuta v ceně ubytování.


Mám si sjednat cestovní pojištění?

Můžete, ale nemusíte. Záleží na vašich zvyklostech. Co se týká pojištění výdajů na samotnou zdravotní péči, pak je to z mého pohledu zbytečné. V Užhorodu se sice za ošetření u lékaře nebo v nemocnici platí. Ceny však jsou stejné jako pro místní, z našeho pohledu směšné. Kromě toho Užhorod leži na hranici se Slovenskem, kde platí naše evropské zdravotní pojištění. Do Sobranců, Michalovců nebo Košic vás v případě potřeby odveze rychle a levně taxikář. Vlastně to budete mít do nemocnice, kde platí vaše běžné pojištění, blíž než mnozí obyvatele našeho venkova.