Začal jsem teď chodit v Užhorodu na kurzy maďarštiny u konkurence.

Důvody jsou:

 1. Zajímají mě učební metody kolegů;
 2. také trochu přemýšlíme o rozšíření výuky o maďarštinu.

znak Maďarska

Na Zakarpatí je totiž početná maďarská menšina. Jsou zde velké plochy čistě maďarského území. Je tady mnoho kvalitních učitelů maďarštiny. Výuka a pobyt by zde naše studenty vyšly výrazně levněji než v Maďarsku, přitom kvalita a efektivita výuky maďarštiny by byla stejná.

Samozřejmě nepočítáme, že by o jazyk maďarština byl stejný zájem jako po ruštinu. Nicméně, pokud by se zájemci našli, rádi se jim budeme věnovat se stéjnou péčí, jako studentům, kteří u nás studují ruštinu a ukrajinštinu.

Výuka by probíhala buď v našich stávajících učebnách v Užhorodu (Ungvár) nebo v Berehovu (Beregszász), které je centrem maďarské kultury na Zakarpatí.

Máte-li zájem, klidně pište ještě před oficiálním zveřejněním nabídky. Můžeme vás třeba zařadit za extra výhodnou cenu do nultého kurzu nebo zařídit individuální výuku.

Delší dobu poptávali studenti, abych na víkend naplánoval cyklistický výlet. Ne že by se mi ta idea nelíbila, naopak. Existovala však jistá překážka, která mi bránila jí realizovat. Tou překážkou jsem byl já sám. Mnoho let jsem totiž neseděl na kole a z šlapání do pedálu jsme měl patřičný respekt.

Pak mi ale známý doporučil trasu, která rozptýlila mé obavy zda to zvládnu a která mě svou atraktivností přesvědčila, že do toho mám jít.

Udělal jsem si jednu tréningovou cyklo hodinku. Zajistil půjčovnu kol, pročetl jízdní řády, a vůbec provedl důkladnou přípravu. No a v neděli, kdy nebyla výuka, jsem se zájemci o cyklistické dobrodružství vyrazil na sever do hor.

Trasa byla nalánována z haličské vesnice Sjánky, přes Užocký průsmyk, Veliký Berezný a Perečín do Užhorodu. Krásných 105 kilometrů. Většinou z mírného kopečka. Lze tak za jeden den, bez větší námahy, projet hornatou část Zakarpatí na šířku a jako bonus uvidět kousek Haliče.

Nad vesnicí Užok

Do Sjánek jsme jeli vlakem. Většina z výpravy jela poprvé širokorozchodnou železnicí. Zážitkem byl závěrečný úsek, kterému se říká Karpatský Semmering. Trať tam technicky náročným způsobem překonává karpatský hřeben, aby po překonání Užockého průsmyku pokračovala dále na Lvov. Právě tady byl nejdelší viadukt prvorepublikového Československa a dnes zde najdeme nejdelší železniční tunel Ukrajiny.

Vlak měl důležitou roli v mých plánech. Zpáteční cesta totiž kopírovala železniční trať a bylo proto možno výlet kdykoliv bez problémů vzdát a vlakem se vrátit do Užhorodu.

Podél trati - Karpatský Seemering

První kilometry na kole vedly haličskou náhorní plošinou. Pak jsme absolvovali kontrolu dokladů od místní pohraniční stráže a ocitli jsme se na Zakarpatí.

První zástávka byla na Užockém průsmyku, který byl místem těžkých bojů, zejména v době I. světové války. Jsou zde infopanely připomínající nejen válečnou minulost průsmyku, ale i dobu, kdy byl průsmyk součástí Československa.

Další zastávka byla na vyhlídkové plošině nad vesnicí Užok. Následoval prudší sjezd serpentinami dolů do údolí. V Užoku jsme se zastavili u pramene minerální vody a na druhém konci vesnice u dřevěného kostelíku zapsaného na seznamu UNESCO. Po cestě jsme si znovu prohlédli viadukty karpatského Semmeringu, tentokrát ze sedla kola.

serpentiny

Dale cesta vedla až na dva stoupáky pořád mírně z kopce až do Užhorodu.

P7190519

Zajímavá byla malebná vyhlídka nad obcí Žornava, která byla v meziválečném období oblíbeným cílem malířů krajinářů.

Zastavovali jsme poměrně často. U pramenů minerálních vod ve vesnici Sůl, u zbytků vojenského opevnění z II. světové války, dalších dřevěných kostelíků, koupali jsme se v řece Už, někdy jsme zastavili jen tak na pivo.

Projeli jsme napříč Užanským národním parkem. V Perečínu jsme se zastavili na jídlo v jedné z nejlepších restaurací v této části Zakarpatí – v Podkově.

Večer okolo deváté hodiny jsme dorazili do Užhorodu. Výlet byl skvělý a všichni byli spokojeni. Když jsem si před spaním akci rekapituloval, věděl jsem, že do budoucna můžeme cyklovýlety zařadit do nabídky volnočasových aktivit pro naše studenty.

Další týden jsme si udělali náročnější výlet na poloninu Runa, opět k všeobecné spokojenosti.

cesta na poloninu Runa odpočinek pod Runou cesta na Runu na vrcholu poloniny Runa

IMGP9719

kříž na polonině Runa

 

 

Cesta z poloniny Runa do Lipovce po vojenské cestě

Pro případ, že by se mezi studenty našli náročnější cyklisté, kterým bych jako průvodce nevyhovoval, domluvili jsme spolupráci s místním ruskojazyčným profesionálním cyklo průvodcem.

Pokud si o víkendu budete chtít odpočinout od studia ruštiny na kole, neváhejte si říct o cyklovýlet.

Na Facebooku jsem narazil na rozsáhlou fotogalerii Pavola Gombose, který absolvoval na kole podobnou trasu jako my.

Naše škola se soustřeďuje na výuku ruštiny a ukrajinštiny pro studenty z ČR, SR a ostatních zemí Evropy. Prioritně necílíme na ukrajinský trh. Nicméně poslední dobou pociťujeme větší poptávku od ukrajinských studnetů po výuce českého jazyka. Tu bychom rádi uspokojili, a proto hledáme učitele českého jazyka pro působiště v Užhorodu.

Učitelka češtiny v Užhorodě

Požadujeme:

 • Vzdělání nebo praxi ve výuce jakéhokoliv jazyka a dobrou znalost češtiny.
 • Schopnost učit dospělé i děti.
 • Učitel / učitelka musí být rodilými mluvčími.
 • Samostatnost a spolehlivost.

Nevyžadujeme:

 • Není nutná znalost místního jazyka.
 • Nelpíme na formálním vzdělání, ale požadujeme výsledky.
 • Není nutný okamžitý nástup, ale je možné se na něm, ostatně jako na čemkoliv jiném, domluvit k oboustranné spokojenosti.

Nabízíme:

 • Ubytování v Užhorodu.
 • Časově nenáročnou práci.
 • Možnost studia ruštiny a ukrajinštiny.
 • Na Zakarpatí jsou levnější ceny, takže můžete uspořit na životních nákladech.
 • Poznání Zakarpatí, možnost účasti na bohatém turistickém a kulturním programu, který organizujeme pro naše studenty.

V úvahu přichází dvě formy spolupráce. Jednak zde můžete dlouhodobě žít, k čemuž vám poskytneme veškerou podporu, nebo můžete přijíždět na turnusy. Konkrétní dohoda se přizpůsobí vašim požadavků.

V případě zájmu pište na e-mail info@jazykovaskolauzhorod.cz

Kolega je jedlík, gurmán. Proto, když jsme přemýšleli o nějakém „odlehčujícím“ tématu na Facebook, padla volba na jídlo (a pití). Zřídili jsme tedy na FB stránku, kde uveřejňujeme co jíme v Užhorodu (Zakarpatí, případně jinde na Ukrajině) a co tedy s největší pravděpodobností budete jíst i vy, naši studenti.

screanshot hlavičky facebook stránky "Jak chutná Užhorod"

Jak chutná Užhorod

V této chvíli, po krátké době, máme více než 200 fanoušků, což nám potvrzuje, že téma jsme zvolili dobře.

Adresa stránky je https://www.facebook.com/gastrotravel

S kurzy ruštiny v Užhorodu jsme začali na jaře roku 2014. V té době výuka probíhala v centru města v domku v České čtvrti. Příjemné užhorodské počasí nás obvykle vyhnalo z uzavřených místností do altánku na zahradě.Prostředí sice nevypadalo moc školně, ale zato tam bylo příjemně. Rád na ten čas vzpomínam.

Výuka v altánku

Nedílnou součástí jazykových pobytů v Užhorodu je pestrá nabídka volnočasových aktivit.

Studenti si dovedou představit, jak vyplnit volný čas během optimistického jara, uvolněného léta i umělecko – gastronomického podzimu. Se zimou na Ukrajině ale mají spojené slovo nuda. Což je velký omyl.

Ano v zimě se pro věšinu našich studentů uzavře možnost pěších tůr na poloniny. Sníh, neschůdné stezky, smečky vlků, to vše jsou překážky, které může zdolat jen dobře fyzicky, duševně i materiálně připravený turista.

… jenže Zakarpatí nabízí mnoho jiných, neméně atraktivních aktivit. Samozřejmě města Užhorod, Mukačevo, hrady, zámky to vše zůstává stejně přístupné a atraktivní jako v teplejších ročních obdobích. V zimě lze podnikat i kratší výpravy do lépe přístupných míst.

Zima však nabídků zážitků o některé položky rozšiřuje a některé právě v tomto období dostávájí ten správný šmrnc.

Lyžování a snowboarding

Na výsadním místě je lyžování a snowboarding. Našim studentům zajišťujeme (především víkendové) výjezdy do známých ukrajinských lyžařských středisk; Bukovel, Pilipec, Drahobrat a zejména Krasija, která je vzdálena přibližně 2 hodiny od Užhorodu. V případě zájmu se může jet i jinam, na menší, lidovější sjezdovky.

Ukrajinské Karpaty nabízí kromě sjezdovek vysokého standardu i disciplínu, kterou nelze jinde v Evropě provádět bezproblémově – freeride. K jízdě ve volném terénu jsou v zdejších horách jedinečné podmínky.

Naše škola zajišťuje kompletní organizaci lyžařských dobroružství. V případě zájmů zajistíme i instruktora lyžování nebo průvodce pro lyžování v přírodě. Lze si tak procvičit i tématickou ruštinu.

Zimní turistika

V zimě lze, podle počasí, podnikat i kratší výpravy do lépe přístupných míst.

Pokud jste příznivcem sněžnic, nenechte je zahálet doma. Bezproblémů naplánuji výpravu, při které je budete moci plně využít.

Mně osobně baví zimní výpravy do odlehlejších vesniček, ve kterých se sklubuje atmosféra ladových krezeb s nostalgí Podkarpatské Rusi.

Oblíbenou součástí nabídky jsou výlety do turistických chat na Javorníku. Po lehké sportovní tůře se naložíte do horkého čanu, poté následuje pohoštění a případně nocleh. Při konverzaci s chataři opět procvičujete ruštinu.

V této chvíli zatím jen ve fázi příprav je víkandový pobyt na farmě huculů.

V případě zájmů, mohu pro skušené turisty zorganizovat i dobrodružnější výpravy, včetně bivakování na sněhu, výprav za vlky, medvědy.

Termální koupele, sauny, ruské báňe, čany

Nevím jak kdo, ale já si lázeňskou část Zakarpatských atrakcí nejlépe vychutnám v zimě. Plavat v bazénu s termální vodou mi připadá zajímavější když je na břehu metr sněhu 🙂 To samé platí i o saunách, ruských baňách a zakarpatské spacialitě – čanech (tzv. „polévky z turistů“).

V rámci studijního pobytu můžeme uskutežnit cestu do hlavního města karpatských termálních pramenů, do Berehova, případně zajet do klidnějšího Veljatina. Důrazně doporučuji zmíněné čany v horských lázních Lumšory.

V samotném Užhorodu je tolik saun – ruských, finských, tureckých a kdoví jakých ještě, že je za celý pobyt nestihnete všechny navštívit.

Svátky, oslavy

V Užhorodě lze zažít dvoje Vánoce, oslavit dvakrát Nový rok. Místní lidé totiž používají dva kalendáře, Juliánský a Gregoriánský, část lidí tedy slaví Vánoce jako v Čechách nebo na Moravě a mírně větší část ve stejný termín jako v Rusku.

Vánoce a další svátky jsou zde slaveny intenzivněji než v ČR. Být jejich pozorovatelem, účastníkem bývá zajímavé nejen pro folkloristy.

Kromě zmíněných svátků v Užhorodě můžete byt svědky oslav svátků, které se v ČR běžně neslaví.

Na zimu připadají Masopust, Máselnice, Tři králové a další. Vyzdvihnout bych chtěl zejména Vodochrečtě, které znáte především ze záběrů s Ruska, kde se v zimě v v ledu vysekaných dírách koupají davy lidí. U Užhorodě můžete být svědkem stejné události – můžete vidět tisíce lidí koupat se v zamrzlé řece Už.

Pokud budete mít šťestí můžede se stát hostem zakarpatské svadbě, což bývá zážitek zážitků.

Kultura, festivaly

Užhorod je městem s pestrou nabídkou kulturního vyžití, divadla, filharmonie, galerie, muzea. Ceny jsou lidové a v zimním období je nabídka širší než v jiných částech roku.

Užhorod je také městem festivalů a různých společenských akcí. Příjemně lze posedět v vyhlášených užhorodských kavárnách, ve vinných sklepích se oddat studiu tajů zakarpatského vína.

Na závěr

Při výše uvedených volnočasových aktivitách procvičujete ruský jazyk. Budete-li chtít, může při nich probíhat intenzivní konverzace v ruštině se znalým průvodcem.

Zajímavost na závěr – Užhorod je městem větší koncentrace otužilců. Takže prakticky celou zimu lze na městské pláži v samotném centru města pozorovat koupající se „mrože“. Kurzanta, který se k nim přidá a v zimní sezoně se vykoupe v ledových vodách Uže, pozvu na vrub vlastní peněženky na svařené víno do „Degustačního vinného sklepa Chardonnay“.

Přijměte tedy pozvání do zimního Užhorodu na jazykové kurzy ruštiny! Spojte příjemné s užitečným – zábavu a poznání s výukou jazyka.