Co dělat na Zakarpatí v zimě?

Nedílnou součástí jazykových pobytů v Užhorodu je pestrá nabídka volnočasových aktivit.

Studenti si dovedou představit, jak vyplnit volný čas během optimistického jara, uvolněného léta i umělecko – gastronomického podzimu. Se zimou na Ukrajině ale mají spojené slovo nuda. Což je velký omyl.

Ano v zimě se pro věšinu našich studentů uzavře možnost pěších tůr na poloniny. Sníh, neschůdné stezky, smečky vlků, to vše jsou překážky, které může zdolat jen dobře fyzicky, duševně i materiálně připravený turista.

… jenže Zakarpatí nabízí mnoho jiných, neméně atraktivních aktivit. Samozřejmě města Užhorod, Mukačevo, hrady, zámky to vše zůstává stejně přístupné a atraktivní jako v teplejších ročních obdobích. V zimě lze podnikat i kratší výpravy do lépe přístupných míst.

Zima však nabídků zážitků o některé položky rozšiřuje a některé právě v tomto období dostávájí ten správný šmrnc.

Lyžování a snowboarding

Na výsadním místě je lyžování a snowboarding. Našim studentům zajišťujeme (především víkendové) výjezdy do známých ukrajinských lyžařských středisk; Bukovel, Pilipec, Drahobrat a zejména Krasija, která je vzdálena přibližně 2 hodiny od Užhorodu. V případě zájmu se může jet i jinam, na menší, lidovější sjezdovky.

Ukrajinské Karpaty nabízí kromě sjezdovek vysokého standardu i disciplínu, kterou nelze jinde v Evropě provádět bezproblémově – freeride. K jízdě ve volném terénu jsou v zdejších horách jedinečné podmínky.

Naše škola zajišťuje kompletní organizaci lyžařských dobroružství. V případě zájmů zajistíme i instruktora lyžování nebo průvodce pro lyžování v přírodě. Lze si tak procvičit i tématickou ruštinu.

Zimní turistika

V zimě lze, podle počasí, podnikat i kratší výpravy do lépe přístupných míst.

Pokud jste příznivcem sněžnic, nenechte je zahálet doma. Bezproblémů naplánuji výpravu, při které je budete moci plně využít.

Mně osobně baví zimní výpravy do odlehlejších vesniček, ve kterých se sklubuje atmosféra ladových krezeb s nostalgí Podkarpatské Rusi.

Oblíbenou součástí nabídky jsou výlety do turistických chat na Javorníku. Po lehké sportovní tůře se naložíte do horkého čanu, poté následuje pohoštění a případně nocleh. Při konverzaci s chataři opět procvičujete ruštinu.

V této chvíli zatím jen ve fázi příprav je víkandový pobyt na farmě huculů.

V případě zájmů, mohu pro skušené turisty zorganizovat i dobrodružnější výpravy, včetně bivakování na sněhu, výprav za vlky, medvědy.

Termální koupele, sauny, ruské báňe, čany

Nevím jak kdo, ale já si lázeňskou část Zakarpatských atrakcí nejlépe vychutnám v zimě. Plavat v bazénu s termální vodou mi připadá zajímavější když je na břehu metr sněhu 🙂 To samé platí i o saunách, ruských baňách a zakarpatské spacialitě – čanech (tzv. „polévky z turistů“).

V rámci studijního pobytu můžeme uskutežnit cestu do hlavního města karpatských termálních pramenů, do Berehova, případně zajet do klidnějšího Veljatina. Důrazně doporučuji zmíněné čany v horských lázních Lumšory.

V samotném Užhorodu je tolik saun – ruských, finských, tureckých a kdoví jakých ještě, že je za celý pobyt nestihnete všechny navštívit.

Svátky, oslavy

V Užhorodě lze zažít dvoje Vánoce, oslavit dvakrát Nový rok. Místní lidé totiž používají dva kalendáře, Juliánský a Gregoriánský, část lidí tedy slaví Vánoce jako v Čechách nebo na Moravě a mírně větší část ve stejný termín jako v Rusku.

Vánoce a další svátky jsou zde slaveny intenzivněji než v ČR. Být jejich pozorovatelem, účastníkem bývá zajímavé nejen pro folkloristy.

Kromě zmíněných svátků v Užhorodě můžete byt svědky oslav svátků, které se v ČR běžně neslaví.

Na zimu připadají Masopust, Máselnice, Tři králové a další. Vyzdvihnout bych chtěl zejména Vodochrečtě, které znáte především ze záběrů s Ruska, kde se v zimě v v ledu vysekaných dírách koupají davy lidí. U Užhorodě můžete být svědkem stejné události – můžete vidět tisíce lidí koupat se v zamrzlé řece Už.

Pokud budete mít šťestí můžede se stát hostem zakarpatské svadbě, což bývá zážitek zážitků.

Kultura, festivaly

Užhorod je městem s pestrou nabídkou kulturního vyžití, divadla, filharmonie, galerie, muzea. Ceny jsou lidové a v zimním období je nabídka širší než v jiných částech roku.

Užhorod je také městem festivalů a různých společenských akcí. Příjemně lze posedět v vyhlášených užhorodských kavárnách, ve vinných sklepích se oddat studiu tajů zakarpatského vína.

Na závěr

Při výše uvedených volnočasových aktivitách procvičujete ruský jazyk. Budete-li chtít, může při nich probíhat intenzivní konverzace v ruštině se znalým průvodcem.

Zajímavost na závěr – Užhorod je městem větší koncentrace otužilců. Takže prakticky celou zimu lze na městské pláži v samotném centru města pozorovat koupající se „mrože“. Kurzanta, který se k nim přidá a v zimní sezoně se vykoupe v ledových vodách Uže, pozvu na vrub vlastní peněženky na svařené víno do „Degustačního vinného sklepa Chardonnay“.

Přijměte tedy pozvání do zimního Užhorodu na jazykové kurzy ruštiny! Spojte příjemné s užitečným – zábavu a poznání s výukou jazyka.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*